Blogi

Maja püstitus

Maja püstituse kiirus sõltub tehnoloogia valikust ning maja keerukusest. Objekti ettevalmistus Maja püstitamiseks on vajalik

Loe edasi »

KKK

Kõige sagedamini esitatavad küsimused ja vastused

MHM lühend tuleb saksa keelsest kaubamärgist Massiv-Holz-Mauer®.

ristkihtpuit MHM

Selleks, et Eesti keeles oleks keeleliselt mugavam rääkida siis kutsume MHM ehk Massiv-Holz-Mauerit ristkiht-naelpuiduks või lühendatult MHM. Teinekord ka lihtsalt naelpuiduks.

MHMi arendas masinatööstuse valdkonnas tegutsev ettevõtja Hans Hundegger. Tema loodud ettevõte Hans Hundegger AG on tootnud puidutöötlustööstusele ja tislerifirmadele masinaid juba 1978. aastast. Esimene MHM ristkiht-naelpuitmaja ehitati 2002. aasta septembris. Praeguseks on Euroopas juba üle 5000 MHMi maja.

EstHus on Balti ja Põhjamaades ainus ettevõte, kes toodab ristkiht-naelpuitu.

EstHusil ei ole tüüpprojekte. Kõik meie majad on ehitatud kliendi jooniste järgi. Usume, et nii nagu on maailmas indiviide on ka erinevaid soove ja nägemusi oma majast. 

Tüüpprojekt võib tunduda alguses hõlpsam ja kiirem viis kodu ehitamiseks. Siiski on oluline mõista, et tüüpprojekt on standartiseeritud lahendus, mis ei pruugi täielikult rahuldada teie individuaalseid vajadusi ja soove.

Kodu peaks olema isikupärane ja peegeldama teie unikaalseid eelistusi ja unistusi. Kui kasutate tüüpprojekti, piirate oma loovust ja võimalust kujundada on kodu selliselt nagu soovite.

Arhitektide kogemus ja teadmised võimaldavad neil teha projekti vastavalt teie vajadustele, ruumilistele tingimustele ja eelarvele. Parima tulemuse saavutamiseks oskame teile soovitada arhitekte, kelle juurde pöörduda, et leida oma kodu jaoks parim lahendus.

Meie ettevõte ei paku abi ehitusloa taotlemisel ja jätab selle ülesande tavaliselt klientidele või nende valitud arhitektidele. Arhitektid omavad väärtuslikke teadmisi ja kogemusi ehitusloa taotlemise protsessis ning suudavad kliente selles osas nõustada ja juhendada.


Meie anname kaasa tööprojekti, mis on vajalik kasutusloa taotlemisel. Tööprojekt sisaldab üksikasjalikke jooniseid, plaane ja tehnilist dokumentatsiooni, mis on omavalitsusele olulised kodu ehitusloa väljastamiseks. See aitab klientidel ja arhitektidel olla hästi ettevalmistatud ja esitada täielikud ja korrektsed taotlused.

Meie ettevõte ei tegele ise arhitektuursete projektide koostamisega. Arhitektuursete projektide osas aitavad teid meie koostööpartnerid, kelle kontaktandmed saate meie käest küsida.

Meie projekteerijad kasutavad arhitektuurseid projekte alusena ja koostavad tootmise jaoks tööprojekti. Tööprojekt hõlmab üksikasjalikke tehnilisi jooniseid, plaane ja dokumentatsiooni, mis on vajalikud maja tootmiseks ja püstitamiseks, vastavalt arhitektuursele projektile ja kohalikele ehitusnõuetele.

Jah, EstHus toodab elementmaju, kuid see teenus on suunatud eelkõige äriklientidele ja eksporditurule. Erakliendid saavad meie käest tellida MHM ehk ristkiht-naelpuit maju.

MHM on meie poolt pakutav  konstruktsioonilahendus, mis on valmistatud omavahel ristikihiti laudadest ja kinnitatud naeltega. MHM majadel on mitmeid eeliseid, sealhulgas suurepärane soojapidavus, heliisolatsioon ja niiskusregulatsioon.

Kui soovite saada rohkem teavet MHM majade kohta, siis loe lähemalt MHM’ist siin.

Meil on olemas pikaajaline kogemus moodulmajade tootmisel äriklientidele. EstHus ei ole aastast 2019 enam moodulmaju tootnud. Ühte suuremat moodulmaja projekti saab näha siin.

Maja maksumus sõltub paljudest teguritest ning hinnakujundus on väga individuaalne, kuna iga maja on unikaalne ja vastab konkreetsele kliendi vajadustele ning eelistustele. Hindade määramisel arvestatakse mitmeid tegureid, sealhulgas maja suurus, arhitektuurilised detailid, ehitusmaterjalid, siseviimistlus, tehnilised lahendused ja palju muud.

Maja ruutmeetri hinna puhul on oluline mõista, et see võib varieeruda sõltuvalt projekti keerukusest ja materjalide kvaliteedist. Ühe ja sama maja puhul võib m2 hind olla vahemikus 2000€ kuni 3000€ või rohkemgi, olenevalt ehituse üksikasjadest ja valikutest.

Meie eesmärk on pakkuda klientidele parimat võimalikku lahendust, mis vastab teie vajadustele ja eelarvele. Seetõttu on oluline arutada teie soove, eelarvet ning projekti üksikasju, et saaksime anda täpsema hinnapakkumise ja aidata leida parima lahenduse teie perele.

Maja püstitamise aeg sõltub mitmest tegurist, sealhulgas maja suurusest, keerukusest, valitud ehitusmeetodist ja tööde mahust.

MHM maja puhul saab keskmine maja veekindlaks üldjuhul nädalaga. Fassaaditööd võtavad aega paar nädalat aga võib minna ka kauem – kõik oleneb maja keerukusest, materjalidest ja välisilmest (nt: milliseid materjale on kasutatud fassaadi jaoks, milline on katuselahendus).
Elementmaja (puitkarkass) puhul on elementide valmidusaste suurem ja maja valmib kiiremini.

Tegelik ehitusaeg võib varieeruda sõltuvalt projekti eripärast, hooajast, ilmastikutingimustest  ja muudest asjaoludest. Täpsema ajakava saame öelda iga projekti kohta eraldi.

Ristkihtpuit tähendab, et puidu kihid on omavahel ristikihiti ühendatud. Kihtide arv sõltub tehnoloogiast kuid alati peab olema paaritu arv kihte.

Ristkihtpuidu ühendamiseks on erinevaid meetodeid:

MHM – Massiv-Holz-Mauer® ehk Eesti keeles ristkiht-naelpuit – see tähendab, et kõik lauad on omavahel ristikihiti kokku naelutatud alumiinium naeltega. Naelutamise tehnoloogia tagab, et paneel on 100% liimi- ja keemiavaba. 

CLT – tootjad kasutavad risti asetsevate laudade omavahel ühendamiseks liimi. Ristkihtliimpuitu (CLT-d) ei tohi segamini ajada liimpuiduga (GLT-ga), mis on toode, mille lamellid on ühendatud samasuunaliselt.

Vineer – ka vineer on ristkihtpuit. Vineer on kihiline puitmaterjal, mida valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonide) kokkuliimimisel kihiti üks teise peale. Vineeri paksuse määrab spoonikihtide 1,5–55 mm arv.

MHM ehk ristkiht-naelpuit on 100% liimi ja keemiavaba massiivne seina element, kus kõik puidukihid on omavahel kokku naelutatud alumiinium naeltega. MHM toodetakse sertifitseeritud puidust (PEFC ja FSC®). Loe lähemalt MHM kohta siit.

CLT ehk ristkiht-liimpuit on samuti massiivne seinaelement. CLT paneelid valmistatakse liimimise teel, kus puitkihid liimitakse kokku spetsiaalsete liimide abil.

Mõlemad materjalid, MHM ja CLT, on tugevad ja vastupidavad konstruktsioonimaterjalid. MHM pakub lisaks suurepärast soojapidavust, heliisolatsiooni ja niiskusregulatsiooni tänu puitkihtide loomulikele omadustele.

mhm ristlõige
MHM ristlõige

Ristkiht-naelpuidust majaomaniku kogemus

Kodu peaks toimima taustal nii, et te teda ei märkagi – et see looks teile lisaväärtust. 

Korralik kodu peaks kestma mitu põlvkonda. Kestev lahendus peaks olema võimalikult naturaalne, et toetada nii elanike tervist kui ka ümbritsevat keskkonda. 

Miks just ristkihtpuit? Vaata videost lähemalt

Tehniline info